Logo Gmina Aleksandrów

News

News zdjęcie id 315

Gmina Aleksandrów promowała odznakę turystyczno - krajoznawczą podczas konferencji wojewódzkiej "Piesze wędrowanie z PTTK""

10.11.2016

Gmina Aleksandrów podejmuje działania mające na celu promocję ustanowionej odznaki turystyczno – krajoznawczej gminy. Doskonałą okazją do tego była konferencja „Piesze wędrowanie z PTTK”. Pod taką nazwą Oddział PTTK w Żarnowie przy współpracy z Porozumieniem Oddziałów PTTK Województwa Łódzkiego i Gminą Żarnów zorganizował w sobotę 5. listopada br. konferencję tematyczną. Była to druga wojewódzka konferencja poświęcona tej dyscyplinie turystyki aktywnej. Piesze wędrowanie odgrywa wiodącą rolę w działalności żarnowskiego Oddziału, do którego należą również koła z terenu gminy Aleksandrów.  Przez 20 lat zorganizowano tu wiele różnorodnych imprez turystyczno – krajoznawczych, rajdów, wycieczek, szkoleń kadry programowej promując jednocześnie odznaki turystyki kwalifikowanej.
Jedną z form krzewienia wiedzy przydatnej turyście i krajoznawcy są spotkania członków i sympatyków Towarzystwa i taką właśnie funkcję spełniła w/w konferencja. Otwarcia konferencji dokonali wiceprezes Rady Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Łódzkiego Rafał Dąbik oraz prezes Oddziału w Żarnowie Włodzimierz Szafiński.
Konferansjerkami były Danuta Głowa i Grażyna Szafińska. Na program składały się prezentacje multimedialne i referaty. Trzy pierwsze wygłosili członkowie Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK w Warszawie. Wystąpienie pt. „Imprezy centralne pod egidą KTP ZG PTTK” przedstawił Stanisław Łuć – przewodniczący komisji. O działalności KTP ZG PTTK mówił Mieczysław Żochowski, a założenia programowe 58 Ogólnopolskiego Wysokwalifikowanego Rajdu Pieszego „Ziemia Łódzka 2017” zaprezentował  Bartosz Leoniak – członek KTP ZG. Kolejnym referentem był Leszek Kurp – przewodniczący Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej w Żarnowie, który podzielił się wrażeniami z wędrówek „Piekielnym Szlakiem”, a ilustracją do jego wystąpienia była prezentacja pt. „Żarnowscy piechurzy na Piekielnym Szlaku” przygotowana przez  Cezariusza Szulca. Tuż po przedstawieniu poszczególnych etapów wędrówki nastąpiła uroczystość wręczenia pucharów i dyplomów najlepszym piechurom. Puchary i dyplomy wręczali: wiceprezes LGD w Modliszewicach – Anna Kaźmierczyk, przewodniczący KTP ZG PTTK w Warszawie – Stanisław Łuć i prezes ZO PTTK w Żarnowie – Włodzimierz Szafiński. O turystyce pieszej w Oddziałach PTTK w Pabianicach i Sieradzu mówili kolejno Aleksander Duda i Wiesława Sujecka. Była też wzmianka o wybranych imprezach pieszych w O/ PTTK w Opocznie i im. Jana Czeraszkiewicza w Łodzi.
Kolejną prezentację multimedialną przygotował Adam Grabowski – dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie pt. „Atrakcje turystyczne powiatu opoczyńskiego”. Wójt gminy Żarnów – Krzysztof Nawrocki w swoim wystąpieniu bogato ilustrowanym archiwalnymi zdjęciami poprowadził nas „Śladami kultury żydowskiej na terenie gminy Żarnów”. Uczestnicy konferencji otrzymali pamiątkowe gadżety konferencyjne: plakietkę, notes i długopis. Była też okolicznościowa pieczątka, oraz materiały promocyjne przydatne turystom min. mapa ze szczegółowym przebiegiem „Piekielnego Szlaku”. Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna – 50 zdjęć z poszczególnych etapów wędrówki w/w szlakiem. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz: Andrzej Szymanek – starosta wieruszowski, Marcin Baranowski – wicestarosta opoczyński, Paweł Mamrot – sekretarz gminy Aleksandrów, Bogdan Kubiszewski – członek Zarządu Powiatu Opoczyńskiego i Krzysztof Nawrocki – wójt gminy Żarnów. Władze naczelne Towarzystwa reprezentował Bogdan Komorowski – członek GKR PTTK w Warszawie, otrzymaliśmy także pozdrowienia od wiceprezesa ZG PTTK Andrzeja Gordona. Na sali obrad byli przedstawiciele oddziałów z Końskich (woj. świętokrzyskie), z Oddziału im. Jana Czeraszkiewicza w Łodzi, z O/Łódź- Polesie, Opoczna, Pabianic, Sieradza, Wieruszowa i Żarnowa, dyrektorzy szkół, dyrektorzy placówek muzealnych itp.    
Łącznie w konferencji wzięło udział 58 osób. Warto dodać, że w tym samym czasie, gdy odbywało się spotkanie w Żarnowie, trzynaście drużyn szkolnych z terenu działania O/PTTK w Żarnowie (215 osób) brało udział w XX jubileuszowym Rajdzie Niepodległości organizowanym przez 20 lat wspólnie z O/PTTK w Końskich. W rajdzie tym uczestniczyli również uczniowie ze szkół podstawowych w Aleksandrowie i Skotnikach.    
Włodzimierz Szafiński

Wójt gminy zaprasza

<p>Paweł Mamrot</p>

Paweł Mamrot

Urząd Gminy w Aleksandrowie

Aleksandrów 39B
26-337  Aleksandrów
tel. (0-44) 756 00 27
fax. (0-44) 756 0014
e-mail: ug@gmina-aleksandrow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.